Fuel Consumption Calculator
Most of the world does not talk about miles per gallon. From Berlin to Tokyo to Sydney, drivers measure fuel consumption in liters per 100 kilometers (L/100km) — the volume of fuel a vehicle burns to cover a fixed distance. A fuel consumption calculator turns your own driving records into that figure, and it goes further: it shows the equivalent MPG, your kilometers per liter, and even an estimate of the carbon dioxide your trip released into the atmosphere.
Why does the rest of the world prefer this format? Because it maps directly onto the two things drivers care about most: fuel burned and money spent. Multiply your L/100km figure by the price per liter and you instantly know what every 100 kilometers costs you. There is no mental gymnastics, no inverted scale — a smaller number is simply better. This page explains what fuel consumption really means, how the calculator derives each boxed result, and how to use those numbers to drive more cleanly and spend less.
What Fuel Consumption Actually Measures
Fuel consumption answers a different question than fuel economy. Economy asks “how far can I go on this fuel?” while consumption asks “how much fuel does this distance cost me?” The calculator takes the kilometers you drove and the liters you burned, then scales the ratio to a standard 100-kilometer block: L/100km = (liters ÷ kilometers) × 100.
The four boxed results give you complementary views of the same trip. Fuel Consumption is the headline metric in L/100km. Fuel Economy converts it to US MPG for comparison with American specifications. Distance per Liter tells you how many kilometers each liter delivers — intuitive when fuel is sold by the liter. Estimated CO₂ Emissions multiplies your liters by 2.31 kilograms, the amount of carbon dioxide produced by burning one liter of gasoline, connecting your driving directly to its climate impact.
This consumption-first framing is the language of emissions regulations, fleet management, and environmental reporting worldwide. Learning to read it makes you fluent in the numbers that governments and manufacturers actually use when they talk about efficiency.
The Chemistry of Burning Fuel
Every liter of gasoline is mostly a chain of hydrogen and carbon atoms. Inside your engine, those hydrocarbons combine with oxygen in a rapid chemical reaction — combustion — that releases energy to push the pistons. The carbon in the fuel has to go somewhere, and it leaves the tailpipe as carbon dioxide (CO₂).
The chemistry is remarkably fixed: burning one liter of gasoline produces approximately 2.31 kilograms of CO₂. The gas weighs more than the liquid because each carbon atom from the fuel bonds with two heavy oxygen atoms pulled from the air. Diesel, with its denser, longer hydrocarbon chains, produces about 2.68 kilograms of CO₂ per liter — one reason diesel efficiency figures deserve separate comparison.
This fixed ratio is what makes the calculator’s emissions estimate trustworthy. It is not a guess or a model; it is stoichiometry. If you burned 40 liters, you released about 92.40 kilograms of CO₂, full stop. Tracking that number tank by tank is the most honest way a driver can measure their personal transport footprint.
The Math Behind the Fuel Consumption Calculator
The headline calculation is straightforward. Divide the liters consumed by the kilometers driven and multiply by 100. Drive 500 kilometers on 40 liters and your consumption is (40 ÷ 500) × 100 = 8.00 L/100km.
The MPG conversion uses the constant 235.214, which folds together the gallon-to-liter and mile-to-kilometer conversions: MPG = 235.214 ÷ L/100km. For our example, 235.214 ÷ 8.00 = 29.40 MPG (US). Kilometers per liter is the simple reciprocal scaled back up: 500 ÷ 40 = 12.50 km/L.
The CO₂ estimate multiplies liters by the gasoline emission factor: 40 × 2.31 = 92.40 kg. Note that this factor assumes gasoline; if you drive a diesel, multiply your liters by 2.68 instead for a more accurate figure.
How to Use the Fuel Consumption Calculator
Accurate consumption figures require one careful tank-to-tank measurement. Here is the reliable method:
- Fill the tank completely to the pump’s first automatic click-off, and record the odometer reading in kilometers.
- Drive normally for several hundred kilometers. Longer samples dilute small measurement errors.
- Refill to the same click-off point and note the liters dispensed — that is your fuel consumed.
- Subtract the starting odometer reading from the current one to get kilometers driven.
- Enter kilometers and liters in the calculator and press Calculate to reveal all four boxed results.
- Log the results with the date and driving conditions so trends emerge over time.
Worked Example 1: A 500-Kilometer Week of Commuting
Elena drives 500 kilometers over a work week and refills with 40 liters of gasoline. Step by step, the calculator produces her report:
- Fuel consumption: (40 ÷ 500) × 100 = 8.00 L/100km. Respectable for a mid-size sedan in mixed driving.
- Fuel economy: 235.214 ÷ 8.00 = 29.40 MPG (US), the figure an American brochure would quote.
- Distance per liter: 500 ÷ 40 = 12.50 km/L — each liter carried her twelve and a half kilometers.
- CO₂ emissions: 40 × 2.31 = 92.40 kg of carbon dioxide for the week’s driving.
Her result box reads: Fuel Consumption 8.00 L/100km, Fuel Economy 29.40 MPG (US), Distance per Liter 12.50 km/L, Estimated CO₂ Emissions 92.40 kg. At a fuel price of €1.70 per liter, she can also see that 100 kilometers costs her 8.00 × 1.70 = €13.60 — the direct cost link that makes L/100km so practical.
Worked Example 2: A 620-Kilometer Highway Journey
On a holiday trip, Elena’s brother drives 620 kilometers and uses 45 liters:
- Fuel consumption: (45 ÷ 620) × 100 = 7.26 L/100km, better than the commuting figure thanks to steady highway cruising.
- Fuel economy: 235.214 ÷ 7.26 = 32.41 MPG (US).
- Distance per liter: 620 ÷ 45 = 13.78 km/L.
- CO₂ emissions: 45 × 2.31 = 103.95 kg.
The comparison is instructive: the highway trip burned more fuel in total (45 vs. 40 liters) yet was more efficient per kilometer (7.26 vs. 8.00 L/100km). Consumption figures let you separate how far you drove from how well you drove — exactly the distinction that total fuel bills hide.
Why L/100km Beats MPG for Cost and Climate Math
The metric consumption scale has a mathematical virtue that MPG lacks: it is linear. Cutting consumption from 12 to 10 L/100km saves exactly as much fuel as cutting from 10 to 8, because each liter per hundred kilometers represents the same physical quantity of fuel. With MPG the scale is reciprocal — the jump from 20 to 30 MPG saves far more than the jump from 30 to 40 — which makes comparisons misleading.
This linearity makes L/100km the natural unit for money. Your cost per 100 kilometers is simply L/100km × price per liter, a single multiplication. Fleet managers, regulators, and environmental scientists all work in consumption units for this reason, and emissions standards worldwide are written as grams of CO₂ per kilometer — a direct cousin of L/100km through the 2.31 kg-per-liter chemistry.
When you see a manufacturer claim of 5.5 L/100km, you can immediately translate it: 550 liters per 10,000 kilometers, about 1,270 kilograms of CO₂ per 10,000 kilometers, and at €1.70 per liter, €935 of fuel. Try doing that from a bare MPG figure without a calculator — the consumption format earns its global dominance.
What Raises or Lowers Your Consumption Figure
Speed dominates everything else. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so consumption that reads 6.5 L/100km at 90 km/h can easily exceed 8.5 L/100km at 130 km/h in the same car. The sweet spot for most vehicles sits between 70 and 100 km/h; beyond it, every extra 10 km/h costs roughly 0.5 L/100km.
Stop-and-go traffic is the second great thief. Accelerating a tonne of metal from rest demands far more energy than maintaining speed, and idling burns fuel for zero kilometers. This is why city consumption figures run 30–60 percent higher than highway figures for conventional cars — and why hybrids, which recapture braking energy, close that gap dramatically.
Temperature and season matter more than most drivers expect. Cold engines run fuel-rich until warm, winter fuel blends carry slightly less energy, and short winter trips may never reach efficient operating temperature. A car that sips 7.0 L/100km in July can easily drink 8.5 L/100km in January on identical routes. Maintenance — tire pressure, air filters, spark plugs, wheel alignment — typically swings consumption by 5–15 percent, which is why a rising L/100km trend in your logbook deserves investigation.
Tips for Lowering Your Fuel Consumption
- Measure first, then optimize. Record a baseline L/100km over two tanks before changing any habit, so improvements are real and visible.
- Ease off the highway speed. Dropping from 130 to 110 km/h can cut consumption by 15–20 percent on long trips.
- Anticipate traffic flow. Coasting to a red light instead of braking late saves the fuel that hard acceleration then wastes.
- Keep tires at the specified pressure. Check monthly; underinflation of just 0.3 bar can add 2–3 percent to consumption.
- Remove roof boxes and racks when not in use — they can add 1–2 L/100km at highway speed.
- Combine short trips. One warm engine doing three errands burns far less than three cold starts.
- Service on schedule. Fresh spark plugs, clean filters, and correct alignment protect your baseline figure.
- Use the CO₂ row as motivation. Watching kilograms per tank fall is concrete proof your changes work.
- Compare seasons separately. Judge winter tanks against winter tanks so seasonal chemistry doesn’t mask real progress.
- Consider the 100-km cost. Multiply your L/100km by the pump price; a 2 L/100km improvement at €1.70/L saves €3.40 per 100 km — €680 a year at 20,000 km.
Frequently Asked Questions
1. What is a good L/100km figure?
For a gasoline car, under 6 L/100km is excellent, 6–8 is good, 8–10 is average, and above 12 is thirsty. Small hybrids routinely achieve 4–5 L/100km, while large SUVs and trucks land between 10 and 15. Diesels typically run 1–2 L/100km lower than equivalent gasoline models. Compare your calculator result against vehicles of similar size and weight for a fair verdict.
2. How do I convert L/100km to MPG?
Divide 235.214 by the L/100km figure. For example, 8.00 L/100km becomes 235.214 ÷ 8.00 = 29.40 US MPG. Note the gallon matters: the same 8.00 L/100km equals about 35.3 imperial MPG because the UK gallon is larger. The calculator’s Fuel Economy row shows the US MPG conversion automatically.
3. Why does the calculator show CO₂ in kilograms?
Because the chemistry is fixed and the numbers get large fast. Burning one liter of gasoline creates 2.31 kg of CO₂ — the gas outweighs the liquid since each carbon atom grabs two oxygen atoms from the air. A 40-liter tank therefore represents 92.40 kg of CO₂, roughly the weight of an adult. Kilograms keep the figure readable; grams would be unwieldy.
4. Is the 2.31 kg per liter figure exact?
It is the standard engineering value for typical gasoline, accurate within a few percent. Real gasoline varies slightly in carbon content by blend and season, and incomplete combustion produces trace carbon monoxide and unburned hydrocarbons instead of pure CO₂. For personal tracking and comparison, 2.31 kg/L is the accepted constant used by environmental agencies worldwide.
5. Does diesel produce more CO₂ per liter than gasoline?
Yes — about 2.68 kg per liter versus gasoline’s 2.31 kg, because diesel molecules contain more carbon per unit volume. However, diesels typically burn fewer liters per 100 km, so their CO₂ per kilometer is often lower overall. A diesel at 6.0 L/100km emits about 161 g/km, beating a gasoline car at 8.0 L/100km (185 g/km) despite the higher per-liter factor.
6. Why is my city consumption so much higher than highway?
Physics. Accelerating from a stop requires far more energy than cruising, idling burns fuel for zero distance, and a cold engine runs inefficiently for the first kilometers. In dense traffic these penalties compound, routinely pushing city consumption 30–60 percent above highway figures. Hybrids suffer least because they recapture braking energy and shut the engine off when stationary.
7. Can I use this calculator if my odometer is in miles?
Convert miles to kilometers first by multiplying by 1.60934, then enter the kilometer figure. The calculator expects metric inputs because its consumption and CO₂ math is metric-based. Alternatively, use the companion fuel calculator that works directly in miles and gallons — both tools apply the same underlying conversions.
8. What is the difference between km/L and L/100km?
They are reciprocals describing the same efficiency. L/100km measures fuel per distance (lower is better); km/L measures distance per fuel (higher is better). Convert with: km/L = 100 ÷ L/100km. So 8.00 L/100km equals 12.50 km/L. Drivers in countries that price fuel by the liter often find km/L more intuitive, since it directly answers “how far does one liter take me?”
9. How accurate is the tank-to-tank method?
Very accurate over multiple tanks — typically within 1–2 percent of the truth. Single-tank readings can vary because pumps click off at slightly different fill levels, but those errors cancel out across fills. Measure over at least 300–500 kilometers per reading and average three tanks for a rock-solid baseline.
10. Do fuel additives change the CO₂ calculation?
No meaningful change. Additives make up a tiny fraction of fuel volume and don’t alter the carbon content of the hydrocarbons being burned. The 2.31 kg/L factor holds regardless of brand or additive package. What does change CO₂ is ethanol blending: E10 gasoline contains about 10 percent ethanol, trimming per-liter CO₂ slightly while also trimming energy content.
11. Why do official consumption figures differ from mine?
Laboratory test cycles use gentle acceleration profiles, moderate speeds, no hills, no headwind, and climate control off. Real driving adds all of those loads. A 15–25 percent gap between the brochure figure and your calculator result is normal and expected — your number reflects your roads, your traffic, and your right foot.
12. Does air conditioning show up in L/100km?
Clearly. AC compressors draw several kilowatts, adding roughly 0.5–2.0 L/100km depending on temperature and vehicle size. The penalty is proportionally worst in slow city traffic, where the compressor load is constant but distance accumulates slowly. Compare a summer tank against a spring tank in your log to see your personal AC cost.
13. Are electric vehicles measured in L/100km?
No — EVs use kWh/100km, the electrical analogue of L/100km. A typical EV consumes 15–20 kWh/100km. The concept is identical (energy per distance, lower is better), just with a different energy unit. Some regions publish a “liters-equivalent” figure for EVs, but the calculator on this page is designed for liquid fuels.
14. How can I cut my CO₂ per kilometer the fastest?
Slow down on highways first — it’s free and immediate. Next, fix tire pressure and remove drag-inducing roof cargo. Then combine short trips so the engine warms up once. Together these typically cut 15–25 percent from both L/100km and CO₂ per kilometer with no spending and no vehicle change.
15. Should I track consumption per trip or per month?
Both, for different reasons. Per-tank readings reveal the effect of specific conditions — a holiday highway run versus a week of school runs. Monthly or seasonal averages reveal trends: creeping consumption that signals maintenance needs, or steady improvement from better habits. The calculator gives you the per-tank figure; your logbook turns those figures into insight.
Conclusion
A fuel consumption calculator translates your kilometers and liters into the global language of efficiency: L/100km for comparison, MPG for American spec sheets, km/L for intuitive range sense, and kilograms of CO₂ for environmental honesty. Because the underlying chemistry is fixed — 2.31 kg of CO₂ per liter of gasoline — these numbers are not estimates but measurements of your real driving. Enter your latest tank above, watch the four boxed results, and start managing the one fuel metric the whole world understands.